23. mai 2026

Festivalul Folcloric „Rusaliile Roșii” – Gala dansului popular maghiar – ediția a XIV – a XIV

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare, cu sprijinul Consiliului Județean Satu Mare, a organizat vineri, 22 mai 2026, cea de-a XIV-a ediție a Festivalului Folcloric „Rusaliile Roșii” – Gala dansului popular maghiar, pe scena amplasată în Grădina Romei.
În deschiderea evenimentului au luat cuvântul: Pataki Csaba – președintele Consiliului Județean Satu Mare, Turos Lorand – senator, Nagy Szabolcs – deputat și Robert Laszlo – managerul C.J.C.P.C.T. Satu Mare. Moderatorul evenimentului a fost Nagy Orban – referent al C.J.C.P.C.T. Satu Mare.
Pe scenă au evoluat formații de dans care au în repertoriu elemente coregrafice autentice ale diferitelor zone folclorice. La gala din acest an au participat 25 de formații, însumând circa 650 de dansatori din județul Satu Mare, precum și invitații speciali – „Debreceni Népi Együttes” din Debrețin și taraful tradițional „Bakos Zenekar” din Nyíregyháza.
Mulțumim tuturor participanților, coregrafilor, coordonatorilor de ansambluri, părinților și publicului prezent pentru contribuția la reușita acestei frumoase sărbători a tradițiilor populare.
A Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont, Szatmár Megye Tanácsának támogatásával, 2026. május 22-én, pénteken rendezte meg a XIV. Jeles Piros Pünkösd Napján című Néptáncgálát a Kossuth-kertben.
Az esemény megnyitóján köszöntőt mondott Pataki Csaba – a Szatmár Megyei Tanács elnöke, Turos Lorand – szenátor, Nagy Szabolcs – parlamenti képviselő, valamint Robert Laszlo – a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont igazgatója. A rendezvény műsorvezetője Nagy Orban, a Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont munkatársa volt.
A színpadon különböző tájegységek táncait láthatta a közönség a megyében működő táncegyüttesek előadásában. Az idei gálán 25 együttes vett részt, mintegy 650 táncossal Szatmár megyéből, valamint különleges meghívottként a mátészalkai „Szatmár Táncegyüttes” és a nyíregyházi „Bakos Zenekar” zárta az eseményt.
Résztvevő együttesek és csoportok:
Apró Szamoshát, Harangvirág Néptánccsoport, Rozmaring NTCS, Ifjú Galagonya, Rákóczi Ferenc Általános Iskola I. osztály, Ion Creangă I-II. osztály, Mircea Eliade Iskola Néptánccsoportja, Röpikés Pindurkák, Kis-Szamoshát, Mikolai Gyöngyösbokréta, Hepehupa NTCS, Balcescu–Petőfi II. osztály, Óvári Rügyek Néptánccsoport, Széri Kukorók, Balcescu–Petőfi III. osztály, Iringó NTCS, Ördögrokolya NPCS, Röpike Utánpótlás és Nagy Csoport, Rozsmalint NTCS, Fergeteg NTCS, Pünkösdi Rózsák NPCS, Lelei Nemesek NTCS, Gyöngyvirág NTCS, Szarvaskő NTCS, Dobrai Organác Néptánccsoport, Szamoshát NTE, Bokréta, Debreceni Népi Együttes.
Köszönjük minden résztvevőnek, koreográfusnak, tánccsoport-vezetőnek, szülőnek és a jelenlévő közönségnek, hogy hozzájárultak a rendezvény sikeréhez.
PaginaPrincipala, Prima, Ştiri
About dede.g